Saç ekimi operasyonu güvenli midir, her hangi bir yan etkisi varmıdır?
-Saç ekimi güvenlidir.Emin olduğumuz hijyen ve steriliteye önem veren bu işi bilen uzmanlarca yapıldığı takdirde.

Saç ekimi seansında saçlar tekrar dökülebilir mi?
-Ekilen saçlar, genetik olarak kodlu olan ense bölgesinden alındığı için ekilen bölgedeki greftler dökülmez diyebiliriz.

Her saç ekimi sonrası saç ile örtülü hale gelebilir mi? Herkes saç ekimine uygun bir adaymıdır?
-Hayır yapılan analizler ve muayne sonucunda kişinin dönör alanına ve açıklığa bağlı olarak sonuç hakkında bilgilendirilip operasyona şekil verilir.

Günlük yaşantıma işime ne zaman dönebilirim?
-2 gün istirahat yeterli olup aynı günün akşamı bile yurtdışına uçak seyahati yapan hastalarımızda mevcuttur.

Operasyon sırasında ağrı yada değişik bir his oluşacak mı?
-İşleminiz lokal anestezi altında gerçekleşeceğinden herhangi bir acı hissetmeden , uyanık bir şekilde tv seyretme rahatlığında aynı gün operasyonu tamamlanmaktadır.

Ekilen saçlar doğal görüntüsüne ne zaman kavuşur ? Tüm saçlar ne zaman çıkar?
-10-15 gün içinde tüm kabuklanmalar bitmiştir. Ekilen saçlar ilk bir ayda dökülür ve kademeli olarak tekrar çıkar. 5.ayda yaklaşık %50’si 8-10 ayda %90’ ı 1 yılda ise tamamı çıkmış olur diyebiliriz.

SAÇ TEDAVİLERİ VE SAÇ DÖKÜLMELERİ

Dökülen saçları tekrar yerine getirmek mümkün müdür? Doldurulabilir miyim?
-Tüm dökülme faktörlerini göz önünde bulundurulup tedavi başlatılırsa dökülen zayıflamış saçlar güçlenir, hacim kazanır. Böylece mevcut saç sayısından belirgin bir artış ve gürleşme gözlemlenir.

Saçlar neden dökülür?
-Saçlar genetik faktörlere strese bağlı olarak kan değerlerindeki sapmalarda, saç için yeterli bakım sağlanamadığında ve hormonların seyrine bağlı olarak dökülür.

Bu tedaviler nelerdir?
-Saç mezoterapileri ve PRP tedavileri en son kullanılan tedavi methodlarıdır. PRP ( platelet rich plazma) tedavisi kendi kanınızdaki onarıcı ajanların özel kitler ve cihaz yardımı ile ayrışıp saç köklerinde tedavi amaçlı kullanılmasından ileri gelir. Tamamen güvenli ve sağlıklıdır. Mezoterapi ise PRP ‘yi destekleyen bir tedavi olup , birçok çeşitleri ve yöntemi vardır.Tüm tedavileri kombin olduğunda istenilen sonuca ulaşılır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ: 
Estetik görünümde çok önemli bir yer tutan saçın kaybı kişide yaşlanma duygusu yaratmakta, vücudundan bir şeylerin eksildiği düşüncesi insanları mutsuz etmektedir. Erkeklerde daha sık olmasına rağmen kadınlarda da görülmekte ve psikolojik etkisi çok daha fazla olmaktadır. Saç dökülmesinin başlıca nedenleri şunlardır.
 1. STRES: Psikolojik olgulara dayanan stres insan vücudunu etkilemektedir. Bu etkileme sonucunda saç dökülme oranında hızlı bir artış görülmektedir.
 2. Almış olduğumuz ilaçlar: İnsanların almış olduğu ilaçlarda saçlarımızı etkilemektedir. Özellikle B vitamini ağırlıklı ilaçlar örnek verilebilir.
 3. Saça zararlı kozmik ürünler (jöle vb.): Belki birçoğumuzun kullandığı jöle, biryantin gibi saç ürünleri saç dökülmesini hızlandırmaktadır. Saça sertlik veren bu ürünler saçlarımızda bulunan keratin molekülünün yapısını bozmaktadır. Bu sebepten saçlarımızda dökülmektedir.
 4. Demir, Protein ve Çinko eksikliği.
 5. Ateşli Hastalıklar
 6. Genetik Faktörler(Ailesel Faktörler)
 7. Anemi.

SAÇ MUAYENESİ VE SAÇ ANALİZİ
Saçlarımızdan bahsederken düz ya da kıvırcık, ince telli ya da kalın telli, kuru veya yağlı gibi tabirler kullanırız. Oysa saçlarımız bu saydıklarımız dışında doğrudan fark etmediğimiz farklı özellikler taşır. Saç Analizi ile bu önemli ayrıntıları görebiliriz. Saç Analizi ile saçın dokusu, saç köklerinin kalitesi, saç yoğunluğu, saçın elastik durumu, gözenekler ve cilt dokusu incelenebilmektedir.

Saça yapılan bu detaylı muayene sayesinde saçınız ve saçlı deriniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Saç analizli muayene sayesinde saçlarınıza bundan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda size doğru bilgiler vermiş oluruz.

SAÇ EKİMİ NEDİR:
Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumuna yol açan  pek çok farklı nedenler olabiliyor ve bu durum sağlıklı bir dış görünüşle hayatını sürdürmek isteyen bireyde kimi zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

Bu soruna kalıcı çözüm getirebilmek için ilk çalışmalar 1940’lı yıllarda başlamış, 1970’li yıllarda saç ekimi işleminin kuralları yayınlanmış, 1998 yılında ise foliküler ünite nakli ile tamamen doğal saç ekiminin yapılabileceğinin temelleri, yayınlanan makalelerle anlatılmıştır.2002 yılından itibaren ise FUE denilen saçların birer birer alındığı yeni bir saç ekimi metodu tanımlanmış, 2005 yılında bu yöntem için kimlerin uygun olduğu ve sınırları netleşmiştir.

Farklı teknikleri olmakla beraber saç ekimi en temelde kıl kökü (greft) nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan bir organ(doku) nakli olarak da adlandırılabilir.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR:
Saç ekimi öncelikle sağlıklı olan ve erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadın yada erkek ayır etmeksizin her yetişkin bireye yapılabilmektedir. Bunun yanında da kişinin donör (saç köklerin alındığı alan) bölgenin de verimli olması gerekmektedir. Aynı zaman da saçlı deride oluşan herhangi bir travma ve kaza sonrası yanık izi kalmış kişiler de o bölgede kan dolaşımı olup olmadığının kontrolü yapıldıktan sonra saç nakli uygulana bilir, saçın aşırı gerilmesi sonucu oluşan dökülmeler(Traction alopesisi) ve geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı bölgesel saç dökülmelerinde de saç nakli uygulanabilir.

SAÇ EKİMİ TEKNİKLERİ (FUT – FUE)
Saç Ekimi yöntemleri ikiye ayrılmaktadır. Her iki teknikte de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmez. Aralarındaki fark ise saçın alınma biçimidir. Birinci yöntemde (FUT) iki kulak arasından saçın alınacak yerde çizgi şeklinde bir iz kalır kesi yapıldığından dolayı, diğer yöntemde ise (FUE) saç alınan yerd herhangi bir iz kalmamaktadır.

FUT: Hastanın konforu açısından artık kullanılmamaktadır.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Ameliyatsız Saç Ekimi: Fue yönteminde saçlar ensenin biraz üstünden iki kulak arasından alınır. Saçlar bu bölgeden ucu 0,6-0,7-0,8 mm çapındaki punch adı verilen aletlerle tek tek alınır. Alına her doku içindeki saç teli sayısı 1-2 yada 3-4 olabilir. Bu yöntemle ekim yapılacak kişiden ortalama 5000 grefte (ortalama 15000 ile 20000 saç teli) kadar saç nakli yapılmaktadır. Ayrıca bu yöntem sayesinde kişi ihtiyaç dahilinde 2. Yada 3. Seanslarını yaptırabilir tabi donör alanı yeterliyse. Ortalama ekim süresi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir. Ekim yapılacak alan büyükse ortalama 8-10 saat, küçükse 5-7 saat arası değişmektedir.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
 1. Operasyondan 1 hafta önce Alkol almayı bırakınız.
 2. Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçları da operasyondan 1 hafta öncesinden kullanmayı bırakınız.
 3. Kronik(şeker, tansiyon, kalp, tüberkiloz v.b) veya akut rahatsızlıklar nedeniyle kullandığınız ilaçlar varsa uzmanınıza mutlaka bilgi veriniz.
 4. Operasyonunuzdan önceki 2 hafta antidepresan ve pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar kullanmayınız, bu süre içinde bu ilaçlardan kullanmak durumunda kalırsanız uzmanınızı bilgilendiriniz.
 5. Operasyon öncesi saç ve saçlı derinizi etkileyecek losyon kullanmayınız.
 6. Operasyon günü kliniğe gelmeden önce banyonuzu yapınız ve saçınıza jöle v.b. şeyler sürmeyiniz.
 7. Operasyona gelirken rahat çıkartıp giyineceğiniz kıyafetler giyiniz (Gömlek, hırka vb.)
 8. Gelmeden önce mutlaka kahvaltı yapınız.
 9. Şayet sigara kullanıyorsanız 24 saat öncesi mümkünse sigara içmeyiniz eğer yapamıyorsanız azaltınız. Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecini uzatacaktır
 10. Operasyon sonrası 6 saat araba kullanmayınız. Kendi arabanızla gelecekseniz yanınızda arabayı kullanacak birinin olmasına dikkat ediniz.
SAÇ EKİMİ SONRASI YIKAMA VE BAKIM
 • Saçınız ilk kez operasyondan 3 gün sonra kliniğimizde bizler tarafından özel bir losyon ve şampuanla yıkanacaktır. 
 • Daha sonra sizde size anlatılan şekilde her gün günde 1 kez ekim bölgesini yıkayacaksınız.
 • Yıkamanın 10. Günü sizi tekrar kliniğimizde muayene için misafir edeceğiz ve kalan kabuklarınız varsa dökülmesini sağlayacağız.
 • Saç ekiminden sonra 1 hafta cinsel ilişkiden, ağır işlerden, ekim yapılan alanını bir yere çarpmaktan sürtmekten kaçınınız.
 • İlk 2 ay spor, deniz, havuz, güneş, solaryum, hamam ve saunadan uzak durunuz.
 • Saç ekiminden 2,5 ay sonra ekim yapılan bölgelerde sivilceler çıkabilir. Sizi rahatsız edecek kadar artış gösterirse bizi arayabilirsiniz.
KAŞ EKİMİ
Kaşlarımız  gözlerimizi çerçeve gibi sararak güzelliğini ortaya çıkaran yüzümüz için çok önemli yapılardır. Kaşlarımız duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken meydana gelen mimiklere büyük katkı sağlamaktadır. Şuanda eksilen yada dökülen kaşları yerine getirecek bir ürün ne yazık ki bulunmamaktadır.

Geçirilmiş travmalar, yanıklar ve birtakım cilt rahatsızlıkları sonucunda kaybedilmiş veya alım sonrasında tekrar yerine gelmeyen ya da daha kalın kaş kullanmayı tercih eden kişilerde kaş nakli etkili bir yöntemdir.

Kaş nakli aynı saç naklinde olduğu gibi ense bölgesindeki genetik olarak dökülmeyen saç kökleri alınarak kaş bölgesine nakil edilme işlemidir.

Kaşa verilecek yeni şekil anatomik sınırların dışına çıkmadan hastanın da istekleri dikkate alınarak çizilip planlanır. Uygulama yaklaşık 2-3 saat sürer ve işlemden 24 saat sonra banyo yapılabilir.

Ekim yapılan bölgede 4-5 gün boyunca hafif kabuklanma ve kızarıklık görülür. Ekim yapılan alan yaklaşık 10 gün içinde iyileşir. Ekilen kaşların uzaması ortalama 4-6 ay arasındadır. Genellikle ikinci bir seans gerekmez ama 6 ay sonra tekrar bir değerlendirilir gerek görüldüğü taktirde ikinci bir seans yapılır.

Kaşlara yön verirken çok dikkat edilmelidir saçlar çıkarken 45 derecelik açıyla çıkar ama kaşlarda böyle değildir. Kaşlar deriye paralel yatıklıkda bulunurlar. Kaşlar her bölgede farklı yönlere uzar sonunda birleştikleri noktada ise tek bir çizgiye dönüşür. Bu yüzden saçlı deriden alınan kökler işlem sonunda iz kalmaması için ekstra inceltilerek deride çok küçük kanallar açılarak yerleştirilir.

Yeni kaşlar saçlardan çok daha hızlı uzayacağından kaş ekimi sonucunda yeni kaşlar kendi kaşlarınıza oranla daha hızlı uzayacaktır. Fakat 1 yılın sonunda ekilen kaşlar yavaş yavaş bulunduğu bölgedeki uzama hızına ayak uydurmaya başlar.

SAKAL, BIYIK VE FAVORİ EKİMİ
Erkekler için saçının sağlıklı ve iyi görünümlü olması ne kadar önemli ise , sakal ve bıyık da özgüven ve dış görünümleri açısından aynı şekilde önem taşımaktadır.
Uluslararası Saç Cerrahisi Derneğinin 2008 yılında ki istatiksel rakamlarına göre özellikle saç ekimi konusunda kişilerin bilgisinin artmasıyla Türkiye ve yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık nakline olan talebin % 110 oranında arttığı gözlenmiştir.

Sakal ve Bıyıklarda kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın bir tedavisi henüz yoktur. Bu nedenle en iyi yöntem nakil işlemidir.

SAKAL VE BIYIK NEDEN DÖKÜLÜR 
Sakalın dokusu, kıl kalitesi ve yoğunluğu sadece genlerin kontrolü altında bulunur. Ergenlik çağına girildikten sonra 3 yıl süresince sakal kılları kalınlaşarak terminal, kaba, uzun ve pigmente kıl formlarını alırlar. Erkeklik hormonu seviyesinde önemli bir değişiklik olmadıkça sakal kılı bu karakteristik özelliğini korur.

Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en ağır tabloyu hormanal dengesizlikler oluşturabilir. Erkeklerde testosteron (erkelik hormonu) eşik seviyenin altına düşerse hemen kontrol altına alınmalıdır. Alopecia areta adlı hastalıkta da sakal dökülmesi gerçekleşebilir.

SAKAL VE BIYIK NAKLİ KİMLERE YAPILIR
Sakal ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Köselik ya da seyrek ve dağınık sakal nakil için en çok talep gören ekimlerdir. Ayrıca favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven fakat sakalları eksik çıkan ve ya sakal telleri düzensiz olan erkekler içinde bu işlem tercih edilir. Sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan erkeklere de ekim yapılabilir. 

SAKAL VE BIYIK NAKLİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?
Saç kılı olan herkese sakal bıyık nakli yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Aynen saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde de FUE yöntemi kullanılmaktadır. Sakal ve bıyık ekimi sonrası ensede ve yüzde iz kalmaz. Ekilen alanda ekimden hemen sonra koyu kırmızı bir görüntü olur fakat bu görünüm ilk yıkamada temizlenir. Ekim sonrası ciddi bir ağrı ve acı beklenmez. 

Ekimden sekiz ila on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini var olan sakal dan ayırt etmeniz mümkün olmaz.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLME (ANDROJENİK ALOPESİ)
Erkek tipi saç dökülmesine androjenik alopesi adı verilir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Erkek tipi saç dökülmesinde şakaklarda ve başın üst bölümünde dökülmeler meydana gelir. Erkek tipi dökülme tüm yaşam boyunca erkeklerin %50 sinde görülür. Erkek tipi saç dökülmesinin ilk belirtisi saçların incelmesidir, incelen saçların zamanla renkleri açılır ve en son saçlar dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni DHT(Dihidrotestostereon) olarak adlandırılan ve testosteron hormonunun aktif çeşidi olan metabolindir. DHT saç köklerine baskı yaparak saç kaybına sebep olur. DHT ye karşı ne kadar güçsüzse saç kaybı okadar erken ve hızlı gerçekleşir.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLME
Kadın tipi saç dökülmesi ya da kadın androgenetik alopesi kadınlara özel saç dökülmesidir.

Saç genellikle ayda 1 santimetre uzar ve bu 2-6 yıl arası devam eder, ardından saç dökülmeden önce dinlenme fazına girer. Kısa süre sonra boş alandan yeni bir saç teli çıkar. Normal bir kafada saçların yüzde 85′i büyüme evresindeyken yüzde 15′i dinlenme evresindedir. Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kellik ortaya çıkar.

Ortalama görülme sıklığı erkeklere göre daha azdır. Yine de erkek tipi dökülme ile benzerlikler taşımasına karşın bir çok yönüyle de farklıdır. Aslında erkeklerinki gibi tamamen açılma ender olduğundan ötürü dökülmeden çok seyrekleşme demek daha doğru olacaktır. Her ne kadar kadın tipi saç dökülmesi de hormonlarla ilişkiliyse de erkelerdeki gibi ergenlikle birlikte hemen başlamaz. Açılma erkeklere göre biraz daha geç yaşlarda görülür. Menopoz dökülmenin yoğun yaşandığı bir dönemdir. İlaç kullanımı ve gebelik erken dönem dökülmelerinin temel iki hazırlayıcı sebebidir. Doğumun kadınlarda saç dökülmesini arttıran önemli bir dönem olduğunu belirtmekte fayda vardır.
Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru gidip alın açılmasına rağmen kadınlarda alnın açılması çok ender rastlanan bir durumdur.

SAÇ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Artık bir çok şikayetlerimizin çözümü var günümüzde. Saç tedavileri bunların ilk sırasında gelir ayrıca da çok ilgi görür. Henüz yeni dökülmeye başlamış, tamamen kellik oluşmamış erkek ve kadınlarda Mezoterapi ve PRP çok başarılı sonuçlar verebiliyor. Ortalama 6-10 seanslık kürlerle önemli geri kazanımlar sağlanıyor. 

PRP NEDİR
PRP(Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve dokunun onarımında baş rol oynar. Buna örnek vermek gerekirse bir yaralanma sonucunda plateletler yaralanan bölgeye toplanırlar ve ilk önce büyüme faktörünü (growth faktör) ve sonra iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesin sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri cilt ve saç dökülmesi tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler ve yaşlanma gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin kişinin hücre yenilenmesinin yavaşladığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda olduğuna göre tek yapmamız gereken plateletleri kanda ayırmak ve sorunlu bölgeye nakletmektir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?
Mezoterapi, cildin orta tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, proteinlerin, minerallerin v.s. saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir.

Mezoterapi dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir. Sonuçları yüz güldürücü ve kalıcıdır. Mezoterapi yararlı ürünleri doğrudan ilgili dokuların etrafına verir. Ufak dozlar halinde dermiş içine yapılan bu enjeksiyon hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Kişinin kendi mevcut saçları daha sağlıklı bir görünüşe kavuşmuş olur. 

Saçın ihtiyacına göre haftada 1 veya 2 seans uygulanabilir. 6 ile 10 seans sonrasında saçlardaki dökülme tamamen durmuş olur.

Saç mezoterapisi hem kadın hem de erkeğe başarıyla uygulanabilmektedir. Mezoterapiden fayda gören saç dökülmeler; strese bağlı dökülmeler, mevsimsel dökülmeler, metabolik nedenli saç dökülmeleri olarak sıralanabilir. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan anajen evresinde kısalmanın saptandığı androjenik  alopesiler de (erkek tipi saç dökülmesi) mezoterapi uygulaması faydalıdır. 

Hormonal  ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak kullanılır. 

Saç gelişimi için gerekli olan eksikliklerin giderilmesiyle daha hacimli, dolgun ve parlak saçlara sahip olunur. Mezoterapinin yan etki riski oldukça az ve ihmal edilebilir olup etki çok kısa sürede elde edilebilir.


 

TOP