Sakal ve Bıyık Ekimi

SAKAL, BIYIK VE FAVORİ EKİMİ
Erkekler için saçının sağlıklı ve iyi görünümlü olması ne kadar önemli ise , sakal ve bıyık da özgüven ve dış görünümleri açısından aynı şekilde önem taşımaktadır.
Uluslararası Saç Cerrahisi Derneğinin 2008 yılında ki istatiksel rakamlarına göre özellikle saç ekimi konusunda kişilerin bilgisinin artmasıyla Türkiye ve yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık nakline olan talebin % 110 oranında arttığı gözlenmiştir.

Sakal ve Bıyıklarda kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın bir tedavisi henüz yoktur. Bu nedenle en iyi yöntem nakil işlemidir.

SAKAL VE BIYIK NEDEN DÖKÜLÜR 
Sakalın dokusu, kıl kalitesi ve yoğunluğu sadece genlerin kontrolü altında bulunur. Ergenlik çağına girildikten sonra 3 yıl süresince sakal kılları kalınlaşarak terminal, kaba, uzun ve pigmente kıl formlarını alırlar. Erkeklik hormonu seviyesinde önemli bir değişiklik olmadıkça sakal kılı bu karakteristik özelliğini korur.

Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en ağır tabloyu hormanal dengesizlikler oluşturabilir. Erkeklerde testosteron (erkelik hormonu) eşik seviyenin altına düşerse hemen kontrol altına alınmalıdır. Alopecia areta adlı hastalıkta da sakal dökülmesi gerçekleşebilir.

SAKAL VE BIYIK NAKLİ KİMLERE YAPILIR
Sakal ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Köselik ya da seyrek ve dağınık sakal nakil için en çok talep gören ekimlerdir. Ayrıca favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven fakat sakalları eksik çıkan ve ya sakal telleri düzensiz olan erkekler içinde bu işlem tercih edilir. Sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan erkeklere de ekim yapılabilir. 

SAKAL VE BIYIK NAKLİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?
Saç kılı olan herkese sakal bıyık nakli yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Aynen saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde de FUE yöntemi kullanılmaktadır. Sakal ve bıyık ekimi sonrası ensede ve yüzde iz kalmaz. Ekilen alanda ekimden hemen sonra koyu kırmızı bir görüntü olur fakat bu görünüm ilk yıkamada temizlenir. Ekim sonrası ciddi bir ağrı ve acı beklenmez. 

Ekimden sekiz ila on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini var olan sakal dan ayırt etmeniz mümkün olmaz.

TOP