Saç Tedavi Yöntemleri

Artık bir çok şikayetlerimizin çözümü var günümüzde. Saç tedavileri bunların ilk sırasında gelir ayrıca da çok ilgi görür. Henüz yeni dökülmeye başlamış, tamamen kellik oluşmamış erkek ve kadınlarda Mezoterapi ve PRP çok başarılı sonuçlar verebiliyor. Ortalama 6-10 seanslık kürlerle önemli geri kazanımlar sağlanıyor. 

PRP NEDİR
PRP(Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve dokunun onarımında baş rol oynar. Buna örnek vermek gerekirse bir yaralanma sonucunda plateletler yaralanan bölgeye toplanırlar ve ilk önce büyüme faktörünü (growth faktör) ve sonra iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesin sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri cilt ve saç dökülmesi tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler ve yaşlanma gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin kişinin hücre yenilenmesinin yavaşladığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda olduğuna göre tek yapmamız gereken plateletleri kanda ayırmak ve sorunlu bölgeye nakletmektir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?
Mezoterapi, cildin orta tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, proteinlerin, minerallerin v.s. saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir.

Mezoterapi dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir. Sonuçları yüz güldürücü ve kalıcıdır. Mezoterapi yararlı ürünleri doğrudan ilgili dokuların etrafına verir. Ufak dozlar halinde dermiş içine yapılan bu enjeksiyon hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Kişinin kendi mevcut saçları daha sağlıklı bir görünüşe kavuşmuş olur. 

Saçın ihtiyacına göre haftada 1 veya 2 seans uygulanabilir. 6 ile 10 seans sonrasında saçlardaki dökülme tamamen durmuş olur.

Saç mezoterapisi hem kadın hem de erkeğe başarıyla uygulanabilmektedir. Mezoterapiden fayda gören saç dökülmeler; strese bağlı dökülmeler, mevsimsel dökülmeler, metabolik nedenli saç dökülmeleri olarak sıralanabilir. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan anajen evresinde kısalmanın saptandığı androjenik  alopesiler de (erkek tipi saç dökülmesi) mezoterapi uygulaması faydalıdır. 

Hormonal  ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak kullanılır. 

Saç gelişimi için gerekli olan eksikliklerin giderilmesiyle daha hacimli, dolgun ve parlak saçlara sahip olunur. Mezoterapinin yan etki riski oldukça az ve ihmal edilebilir olup etki çok kısa sürede elde edilebilir.

TOP