Saç Analizi

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLME (ANDROJENİK ALOPESİ)
Erkek tipi saç dökülmesine androjenik alopesi adı verilir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Erkek tipi saç dökülmesinde şakaklarda ve başın üst bölümünde dökülmeler meydana gelir. Erkek tipi dökülme tüm yaşam boyunca erkeklerin %50 sinde görülür. Erkek tipi saç dökülmesinin ilk belirtisi saçların incelmesidir, incelen saçların zamanla renkleri açılır ve en son saçlar dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni DHT(Dihidrotestostereon) olarak adlandırılan ve testosteron hormonunun aktif çeşidi olan metabolindir. DHT saç köklerine baskı yaparak saç kaybına sebep olur. DHT ye karşı ne kadar güçsüzse saç kaybı okadar erken ve hızlı gerçekleşir.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLME
Kadın tipi saç dökülmesi ya da kadın androgenetik alopesi kadınlara özel saç dökülmesidir.

Saç genellikle ayda 1 santimetre uzar ve bu 2-6 yıl arası devam eder, ardından saç dökülmeden önce dinlenme fazına girer. Kısa süre sonra boş alandan yeni bir saç teli çıkar. Normal bir kafada saçların yüzde 85′i büyüme evresindeyken yüzde 15′i dinlenme evresindedir. Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında kellik ortaya çıkar.

Ortalama görülme sıklığı erkeklere göre daha azdır. Yine de erkek tipi dökülme ile benzerlikler taşımasına karşın bir çok yönüyle de farklıdır. Aslında erkeklerinki gibi tamamen açılma ender olduğundan ötürü dökülmeden çok seyrekleşme demek daha doğru olacaktır. Her ne kadar kadın tipi saç dökülmesi de hormonlarla ilişkiliyse de erkelerdeki gibi ergenlikle birlikte hemen başlamaz. Açılma erkeklere göre biraz daha geç yaşlarda görülür. Menopoz dökülmenin yoğun yaşandığı bir dönemdir. İlaç kullanımı ve gebelik erken dönem dökülmelerinin temel iki hazırlayıcı sebebidir. Doğumun kadınlarda saç dökülmesini arttıran önemli bir dönem olduğunu belirtmekte fayda vardır.
Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru gidip alın açılmasına rağmen kadınlarda alnın açılması çok ender rastlanan bir durumdur.

TOP